Zimowy sen - jak o niego zadbać? Drukuj Email
Wpisany przez S.Z.   
wtorek, 12 grudnia 2017 09:03

Zimowy sen – jak o niego zadbać?

Późną jesienią oraz zimą czujemy się senni i tracimy energię do działania. Brakuje nam światła: budzimy się, gdy jest ciemno i przez cały dzień funkcjonujemy przy sztucznym oświetleniu. Zaburzony rytm dzień-noc sprawia, że mamy kłopoty ze snem. Jak sobie z nimi poradzić?


- Nasz sen w zależności od pory roku różni się od siebie. Latem borykamy się z zupełnie innymi problemami niż zimą – gdy jest ciepło, mamy problem z zaśnięciem, z kolei w chłodne dni nasze ciało marzy o łóżku. Z tego powodu warto przestrzegać zasad higieny snu, które pomogą nam w walce m.in. z zimową nadmierną sennością. – mówi Artur Wasążnik, ekspert z firmy Comforteo, producenta materacy i łóżek tapicerowanych.

Czy wiesz, że...

Cykl naszego snu regulowany jest przez słońce. Światło hamuje produkcję melatoniny w szyszynce – hormonu koordynującego pracę zegara biologicznego i regulującego rytmy dobowe, między innymi snu i czuwania. Rano, gdy pojawiają się pierwsze promienie słońca, nasz organizm przestaje produkować melatoninę, co pomaga nam w przebudzeniu. Natomiast, gdy robi się ciemno, szyszynka rozpoczyna produkcję hormonu snu. Właśnie dlatego jesienią i zimą czujemy senność, gdyż nasze ciało traci kontrolę nad rozróżnieniem dnia i nocy: budzimy się, gdy za oknem jest ciemno i pracujemy długo po zachodzie słońca. Nasz organizm rozpoczyna więc produkcję melatoniny już w godzinach popołudniowych.

Idzie zima zła!

- Spokojny, nieprzerywany sen jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia. Ma on dobroczynny wpływ na stan psychiczny oraz fizyczny, a także stymuluje ważne procesy zachodzące w organizmie. Sezonowe kłopoty ze snem są czymś naturalnym, jednak przy odrobienie chęci i wprowadzeniu „sennej rutyny” możliwe jest zwalczenie wszystkich problemów. Zimą warto wprowadzić stałe godziny snu – kładźmy się spać i budźmy o tych samych godzinach. Pozwoli to organizmowi na naturalne zaprogramowanie, które pomoże w rozróżnieniu dnia i nocy w ciemne, zimowe miesiące. Należy także pamiętać o aktywności fizycznej. Mimo że w okresie od listopada do marca mamy ochotę tylko na relaks pod kocem, warto pamiętać, że to spadek serotoniny i problemy z produkcją melatoniny sprawiają, że jesteśmy senni, zmęczeni i ospali. W zimowym okresie musimy radzić sobie ze zmęczeniem domowymi sposobami – krótki spacer, wizyta w saunie czy węglowodanowy posiłek z pewnością nam w tym pomogą. – dodaje ekspert Comforteo.

Jak spać, żeby się wyspać?

Wprowadzenie sennych rytuałów, odpowiednia dieta i aktywności fizyczna z pewnością wpłyną na efektywność naszego snu. Warto jednak pamiętać, że gwarantem udanego wypoczynku jest materac, który będzie wspomagał naszą regenerację każdej nocy. Wybór idealnego rozwiązania jest kwestią indywidualną. - By wybrać odpowiedni dla siebie model, należy odwiedzić salon snu i przetestować dostępne w nim rozwiązania. Wystarczy wygodnie ułożyć się w swojej ulubionej pozycji do snu i poczuć, jak powieki zaczynają się nam zamykać. – dodaje Artur Wasążnik. – Ciekawym rozwiązaniem, które pomoże z sezonowymi kłopotami ze snem, są materace z systemem Lato-Zima. Są to modele dwustronne, które można z łatwością obrócić. Efekt? Latem poczujemy przyjemny chłód, natomiast zimą zostaniemy otuleni ciepłem. Nasz system znacznie różni się od znanych na rynku pokrowców lato-zima. Nie bazuje on na owczej wełnie, która może uczulać, lecz na odpowiednio dobranych piankach, które gwarantują właściwe dopasowanie do krzywizn ciała, a tym samym wygodę i efektywny sen. – dodaje ekspert Comforteo.

/źródlo - /